Základní informace
Andorra, ležící mezi Španělskem a Francií, patří mezi nejmenší země světa. Rozlohou 468 km2 se řadí na 204. místo na světě a rozprostírá se v Pyrenejích ve výšce mezi 900 a bez mála 3000 m n.m. Nejvyšší hora – Pic de Como Pedrosa (2946 m n.m.) a je dominantou farnosti La Massana. Andorra vznikla roku 803 n.l. jako dar Karla Velikého při osvobozování území od muslimských Maurů španělskému hraběti z Urgellu a následně jeho potomkům až na rod hrabat z Foix. Pak tzv. Andorrská samospráva v čele s biskupem procházela řadou reforem a během první světové války byla dokonce okupována Francií. V roce 1934 zde vládl jistý Boris I. Regent, který byl ruským bělogvardějcem (celým jménem Boris Skosyrev) a kterého později španělské úřady zatkly. Další zajímavostí v Andoře je, že ženy získaly volební právo až v roce 1970 a teprve od roku 1993 má Andorra parlamentní demokracii. Možná za zmínku stojí, že hlavní město tohoto státu – Andorra la Vella je nejvýše položené hlavní město Evropy (1023 m n.m.).
Údolím Andorry od jihu na sever vede hlavní silnice CG-1 a CG-2, která spojuje Španělsko s Francií. Na této silnici leží prakticky všechna větší města a vesnice počínaje Sant Julia de Loria, nedaleko od španělských hranic, přes Andorra la Vella, Encamp. Soldeu a městečko Pas de la Casa, které hraničí s Francií. Z této silnice se dá odbočovat jak na východ tak i na západ po strmých a velice klikatých silnicích do hor. Nutno dodat, že jejich kvalita je v celé Andoře vcelku dobrá, i když jízda po strmých silnicích bez svodidel a v 180° zatáčkách není nic příjemného a řidič mívá problémy pří objíždějí překážek či vyhýbání se protijedoucím. Nicméně je stále se na co dívat a občas zastavit a prostě se kochat vysokými horami a hlubokými údolími.
Hotelů v Andoře je dostatek, jsou orientované hlavně na lyžařskou sezonu, ale jejich cena je poněkud vyšší a kvalitou většinou neodpovídají požadované ceně. My jsme raději volili příjemný malý hotel vedle ve Španělsku, ve městě La Seu d'Urgell, které leží od andorrských hranic sotva 10 km. Tím pádem jsme ale vždy denně projížděli pasovou a celní kontrolu, kde u nás Španělé hledali především tabákové výrobky a alkohol, které jsou v Andoře velmi levné. Nutno dodat, že skoro v každém městě je museum tabáku, neboť Andorra patří mezi největší pěstitele tabáku v Evropě.
Poslední dobou je Andorra považována za velmi dobré turistické centrum lyžování. V horách najdete řadu sjezdovek, vleků a lanovek a další lyžařskou infrastrukturu. Nová výstavba však stále postupuje ve starém duchu – slohu, kde skoro všechny nové obytné domy, hotely a dokonce kancelářské objekty se stále obkládají břidlicí či opukou, obdobně jako historické domky, kostely a hospodářská stavení.
Krásné výlety mohou být zejména na západní část Andorry, zvláště když se vydaří počasí. Doporučujeme si zajet po silnici CG-3 přes La Massana a dále po silnici CG-4 až na její konec, prakticky k francouzským hranicím, kde kdysi dávno vedla pašerácká stezka. Zaparkujte a vraťte se pár set metrů zpět na docela příjemnou stezku, která vás zavede na vrchol hory Pic Alt de la Capa (2572 m n.m.), z něhož je úžasný rozhled do údolí, na hlavní město Andorra la Vella a Encamp. Vrátíte-li se kousek zpět na silnici CG-5, můžete po poněkud horší silnici dojet rovněž až na konec do Arinsalu, které v současné době je docela známým lyžařským střediskem a v létě se dá dojet až do Národního parku Le Valls del Comapedrosa s vyhlídkou na nejvyšší horu Andorry, kterou, jste-li ještě při síle, můžete i zdolat. V parku jsou líbivá jezírka a zajímavá příroda. Můžete také pokračovat po CG-3 opět až na konec silnice přes Ordino do parku Estacio d'esqui Ordino Arcalis, který vás okouzlí mnoha ledovcovými jezery.
Docela zajímavé je pozorovat místní policii, zejména policistky, které jsou ustrojeny do slušivých, téměř operetních pestrobarevných uniforem a hlídají dopravu na křižovatkách v některých městech. Temperamentně mávají dopravním ukazovátkem a vesele komunikují s řidiči, kteří projíždějí kolem. Bez obav ji jako pěší turista můžete oslovit a požádat o radu či pomoc, ale odpověď doprovázená úsměvem bude nejspíše v katalánštině, španělštině nebo dokonce v portugalštině, takže si asi moc nepopovídáte, škoda.
Silnice na východ od hlavní ¨magistrály¨ vás zavedou spíše do oblasti vysoko položených plání, porostlých lesy a kosodřevinou a jsou přímo předurčeny pro milovníky pěších tur. Současně s tím se budou nabízet výhledy na horské masivy a údolí a možná i zavítáte do horských vesniček s nepřehlédnutelnou andorskou architekturou.
Pobyt v Andoře se dá klidně prodloužit na týden i déle. Je neustále na co se dívat, co objevovat a čím se kochat. Nutno dodat, že Andorra leží v Pyrenejích a tak počasí je zde poněkud vrtkavé. I v nejparnějším letě, kdy teploty mohou dosahovat 25°C i více, může přijít náhlá změna a na vrcholcích hor vás může zaskočit sněžení a pokles teploty na 0°C i méně. Proto doporučujeme brát si s sebou na takové výlety vždy něco teplejšího – svetr, šálu, čepici, dokonce i rukavice přijdou někdy vhod. Dále ceny v restauracích jsou poněkud vyšší i když tabákové výrobky či alkoholické nápoje jsou v obchodech levnější, ale mohou nastat komplikace při odjezdu, zejména směrem do Španělska, kde celníci jsou dost nekompromisní a jsou schopni vám prolustrovat celé auto. Nutno ještě dodat, že Andorra není v EU a tudíž se na hranicích setkáme s pasovou i celní kontrolou, která občas dokáže docela znepříjemnit cestu do Andorry i výjezd z ní.
Návštěva Andorry je vskutku jedinečný cestovatelský bonbónek, který potěší na těle i duši, navíc vás překvapí úžasná čistota jak ve městech tak i na horských cestách, úhledná odpočívadla s krby, kde si můžete ugrilovat nějaký ten kousek masa a po uhašení ohně odjet, aniž by vás někdo omezoval.