Základní informace
Ostrov Dominika je nyní svobodný stát, ale v 17. - 18.století o nadvládu nad tímto ostrovem dlouho bojovali Francouzi a Britové. Nakonec sice Britové vyhráli, ale od roku 1978 je to svobodný ostrov v čele s prezidentem. Říká se, že jméno Dominika obdrželo od Kryštofa Columba, neboť ji objevil v neděli (dies dominica). Ale kdoví, zda je to pravda. Hlavním městem je Roseau ležící na západní straně ostrova, kde se nachází i přístav pro lodě přijíždějící z okolních ostrovů či obrovité výletní lodě. Mezinárodní letiště je naopak na východní straně. Osobně doporučujeme se dopravit na Dominiku z okolních ostrovů, například z Guadeloupe či Martiniku. Ocitnete se okamžitě v „dění věcí“, a máte snadnější přístup k hotelům, kterých je více na západním pobřeží než na východním a zdá se, že jsou i kvalitnější. My jsme si vybrali Fort Young Hotel přímo v Roseau. Volili jsme dobře, jak se ukázalo, byl velice kvalitní a navíc byl situován přímo na skalnatém pobřeží - sice bez pláže, ale na Dominice moc o pláže nejde, jezdí se sem za divokou syrovou přírodou a cestovatelským dobrodružstvím.
Ostrov je převážně pokryt tropickým deštným lesem (pralesem). Jen menší část ustoupila vznikajícím městům a větším vesnicím, povětšinou ležících na pobřeží. Jinak se zdá, že Dominika je zatím jen málo navštěvovanou turistickou destinací, vyhledávaná je spíše ke krátkodobým pobytům turistů z výletních lodí, či omezeným množstvím „dobrodruhů“, kteří hledají nedotčenou drsnou přírodu a zajímavá zákoutí, kterých je tu požehnaně - i když ostrov je malý (cca 750 km2).
Hlavní město Roseau je typickým karibským městem, plným drobných stánků a krámků nabízejících pečené banány a různé druhy tropického ovoce, větších tržnic a neustálého ruchu. Obklopí vás pravá koloniální architektura, plná barev a změtí všemožných elektrických aj. kabelů a drátů, které se táhnou různými směry nad celým městem. Oázou v tomto ruchu je poklidný park na kraji města, představující kultivované arboretum. Jen škoda, že jsme s sebou neměli atlas stromů, abychom se více vzdělali. Jak již bylo zmíněno, v Roseau je též přístav, kde se téměř každý den objeví obrovitá výletní loď čítající i 12 poschodí a z ní se vyhrnou stovky dychtivých turistů, na které již čekají místní větší taxíky a odvážejí je na nejlepší místa ostrova. Nejbližší jsou vodopády Trafalgar Falls u městečka Laudat. Oblast je mírně tektonicky aktivní, ostatně jako celý ostrov, takže se zde můžete vykoupat v protékající říčce, která místy vytváří menší jezírka a její voda je příjemně teplá se sirným nádechem. Toto místo bývá nejčastěji jakýmsi výchozím bodem ke vstupu do deštného lesa. Bohužel jak je zvykem i na tomto ostrově, musíte mít zaplacené vstupné, i když s vámi nepůjde žádný průvodce. Procházka lesem nebo spíše tropickým pralesem je velmi příjemná, musíte však dbát na to, abyste nesešli z cesty nebo si pamatovali, kudy jste přišli, což není někdy vůbec jednoduché. V lese vám naštěstí nehrozí žádné nebezpečí, kupodivu tu nejsou žádní bodaví komáři či jedovatí pavouci. Tímto směrem se dostanete až k Boiling Lake, ale to byste měli mít průvodce a je to výlet skoro na celý den.
Silnice na Dominice jsou kupodivu velmi dobré, sice úzké, ale bez výmolů či bez zjevných poškození. Jezdí se zde vlevo. Jsou ale velmi klikaté a stále jezdíte nahoru a dolů a proplétáte se mezi školáky či místními domorodci, kteří nosí ovoce a balíky trávy na zádech a tak je nezbytné (což vám bude radit i půjčovna aut) neustále před zatáčkami troubit, brzdit před lidmi, projíždět velmi pomalu ve vesnicích a osadách a vyhýbat se domácím zvířatům, která pobíhají všude kolem .
V průběhu vašeho pobytu nesmíte i opomenout další pozoruhodné tektonické místo Surfiere Sulphur Springs National Park, které leží téměř na jihu ostrova a kde se nachází řada bublajících i již vychladlých jezírek. Dál na jih je impozantní poloostrov Scotts Head s menší pláží.
Další zajímavosti vás pak čekají na severu ostrova, kde se pří návštěvě města Portsmouth ocitnete v úplně jiném světě. Moderní architektura, zajímavé restaurace, lidé povětšinou chodí v oblecích s kravatou a není divu, nachází se zde lékařská univerzita a kardiologický ústav. Město leží na řece Indian River, po níž si můžete udělat malý výlet. Sever ostrova pokračuje menší silnicí, která vás zavede do vnitřního pohoří. Poblíže městečka Penville se krajina začíná otevírat a skýtá úchvatné pohledy na severní část Dominiky - přímo vás vybízí sjet do údolí k plážím na východním pobřeží, kterých je tu celá řada. Klasické písečné pláže jsou střídány kamenitými, či oblázkovými, některé jsou ponuré a zádumčivé: byl zde natočen film „Piráti z Karibiku“ a jedna z takových tajemných má přezdívku Jack Sparrow Bay.
Vnitrozemí nabízí krásné procházky deštným lesem, kde občas narazíte na malé farmy. My jsem se takto při hledání vyhlášených Victoria Falls v jedné ocitli. Pár drobných stavení, pás políček s nejrůznějšími plodinami, majitelé z řeky lovili ryby a dle jejich slov téměř nepotřebují peníze, snad jen na benzín do jediného auta, které si sami opravují. Nutno dodat, že auta jezdící na Dominice by v žádném případě neprošly u nás technickou kontrolou. Majitelé farmy byli nesmírně laskaví, příjemní, nabídli nám kávu z vlastních zdrojů, dokonce nám chtěli upéct pizzu, což jsme s díky odmítli a dále pokračovali v brodění řeky.
K další pozoruhodnosti a rozhodně ne k poslední určitě patří i sladkovodní jezírko s vodopádem ve středu ostrova. Jmenuje se Emerald Pool. Volnou procházkou lesem na něj velmi brzy narazíte, dokonce i na silnici jsou umístěné zřetelné ukazatele a pěší cesta je dobře značená. I přes naši nechuť koupat se ve vnitrozemním - sladkovodním - vodstvu, ponořili jsme se do chladivé vody a na chvilku si zaplavali v temném zákoutí deštného lesa.
Mohli bychom dále a dále poukazovat na hezká místa ostrova, ale věřte, že Dominika se nám jaksi dostala pod kůži svojí rozmanitostí, klidem a absencí turismu. Lidé nás potkávali a zdravili, nikterak se nevnucovali s pomocí či žebráním, často se u nás zastavili, s nepředstíraným zájmem se poptali, co tu děláme, odkud jsme a pokračovali dál. Po celou dobu pobytu jsme měli pocit, že jsme tam jediní cizinci a že objevujeme neznámý divukrásný ostrov. Skutečně – Dominika je (zatím) nezasažena turistickým ruchem, bohužel za posledních 6 let ji dosti zdevastovaly dva silné hurikány. Ale věříme, že se z toho příroda brzo vzpamatuje a ostrov opět nabude krásy jako v minulosti.
Níže pár obrázků z hotelu, který jsem si vybrali - Fort Young Hotel.