Základní informace
Ostrov Guadeloupe je součástí souostroví Malé Antily vzdálený přibližně 600 km od Jižní Ameriky. Ve skutečnosti ostrov Guadeloupe tvoří dva ostrovy – Basse Terre a Grande Terre – rozdělené úžinou připomínající spíše řeku než oddělující kanál. Součástí Guadeloupe jsou i menší ostrovy jako Marie Galante, Iles des Saintes, La Desirade a řada drobných ostrůvků, které však nejsou obydlené ale představují turistickou atrakci. Guadeloupe po svém objevení pojmenován po španělské Panně Marii Guadeloupské (jak bylo tehdejším zvykem), nyní je součástí Francie. Od roku 1635 vystřídal několik "vlastníků" – Francie, Velká Británie a Švédsko. Nyní je francouzským zámořským regionem.
Proč strávit dovolenou na Guadeloupe? Guadeloupe vám nabídne to nejlepší z celého Karibiku. Všechny ostrovy tohoto souostroví vám předvedou široké, velké i malé pláže s bílým, žlutým i černým pískem orámované palmami a mangrovy. Dlouhý čas můžete strávit procházkou tropickým deštným lesem, či si vyšlápnout na aktivní sopku Soufriere, která se naposledy probudila v roce 1976 a nyní vás již z dálky vítá lehkým sirným dýmem. V neposlední řadě se můžete nadchnout překrásnou a rozsáhlou zahradou v Deshaies, kde uvidíte všechny možné druhy květeny, stromů a keřů a rovněž několika druhů papoušků - a budete-li mít trpělivost, můžete pozorovat i překrásné kolibříky. V "rámci kulturního zážitku“ doporučujeme navštívit muzeum rumu, eventuálně nějakou palírnu rumu, kterých je na ostrově celá řada a produkují vskutku jedinečné karibské rumy.
Ač to zní divně, Grande Terre je výrazně plošší a rovněž menší než Base Terre. Názvy ostrovů se ujaly dle větrů, které více vějí na Grande Terre než Basse Terre, v jehož středu se nachází vysoké pohoří s nejvyšším vrcholem – Soufriere, 1,467 m n.m. Středem Grande Terre vede řada celkem dobrých silnic, avšak Basse Terre můžete prakticky jen objet či vjíždět údolími k úpatí hor. Silnice na Guadeloupe jsou vcelku kvalitní, ale díky členitosti krajiny rychlost je omezena maximálně na 70 km/h.
Na ostrovech je velká síť hotelů a penzionů, takže výběr je velice dobrý. Dle našich zkušeností doporučujeme ubytovat se na Grande Terre a to v oblasti jihovýchodní části, například v Saint Francois, odkud se pohodlně dostáváte k zajímavým místům a současně jste přímo u malého přístavu, odkud může si udělat výlet na ostrovy Marii Galante či La Desirade.
Bydlíme, máme střechu nad hlavou a nyní vyrážíme na prvé výlety. Na rozhýbání po osmi hodinovém letu byste si měli projít městečko Saint Francois, pak podél pár pláží zamířit do Kolibří zátoky a vydrápat se na Pointe des Chateaux, z kterého je nádherný výhled na útesy a pláž Anse des Chateaux. A aby nebylo jen u koukání, seběhnete dolů, dejte si kávu či rum na pláži Grande Anse ou Anse des Salines ve stylovém baru a svlažte se pravým Karibským mořem. Cesta vás pak povede přes Le Moule do Morne-a-l´Eau s impozantním karibským hřbitovem, který spíše připomíná chatovou osadu než místo posledního odpočinku. Pokračováním může být cesta na nejsevernější výběžek – Grande Vigie se zajímavými útesy, metamorfovaným vápencem, jeskyněmi, ve kterých bouří moře a zajímavou pláží v hlubokém zálivu. Pojedete-li po západním pobřeží naskytnou se vám skvělé pohledy na pláže v Anse Bertrand a pláž Du Souffleur v Port Louis. Při návratu středem Grande Terre bude projíždět vesničkami, okolo opuštěných cukrových mlýnů, banánových plantáží a polí s cukrovou třtinou. Sem tam narazíte na malé křesťanské kostelíky či svatostánky voodoo. Tato ochutnávka vás určitě nabudí na druhý den na delší cestu po jihu Grande Terre. Jedete směrem na západ po silnici č.N4. Hlavní zastávka je v městečku Sainte-Anne, které leží téměř na pláži, či několika plážích. Jedna z nejkrásnějších je Plage de Bois Jolan. Neopomiňte si dát zmrzlinu na terase hospůdky De Mamma, skvělá obsluha, krásný výhled na pláž a po vychutnání mražené pochoutky se ohřejte v karibských vodách. V Sainte-Anne je jakési obchodní centrum, kde nakoupíte nejrůznější suvenýry, plážové oblečení, karibské šátky a určitě navštívíte bar, kde připravují vynikající koktejly, pochopitelně z rumu a opravdu jím nešetří. Nicméně procházkou na pláž De la Caravelle alkohol z vás vyprchá a můžete pokračovat do impozantního městečka Le Gosier, z něhož uvidíte malý ostrůvek stejného jména s jachtařským klubem. Toto městečko si svým způsobem stále uchovává významné rysy karibské koloniální architektury. Nutno dodat, budete-li mít čas, sjeďte před Le Gosier ze silnice směrem k moři a projděte se po pláži Plage de Salines. Zvláštní zádumčivá pláž plná soli a stromů Mancinella (Hippomane mancinella), pod které se neschovávejte, pokud prší či listy jsou vlhké, je to velmi nebezpečné. Nicméně tato pláž přímo vybízí k posezení a meditaci. Zkuste se pak vrátit do hotelu vnitrozemím ostrova - pojedete skoro nenarušenou přírodou ostrova. Sem tam se mihne domek či malá vesnice, ale budete projíždět divokou vlhkou krajinou, plnou exotických vůní.
Snad ještě pár tipů na výlet. Pojedete-li na sever ostrova Basse Terre, musíte se zastavit v Jardin Botanique v Deshaies. Procházka parkem/zahradou vás prostě nadchne. Uvidíte spousty exotických rostlin, keřů a stromů, k tomu pár voliér s papoušky a nezapomenutelné kmitání kolibříků okolo květů rostlin. Je to výlet téměř na celý den i s eventuálním obědem v přilehlé restauraci a se skvělou místní zmrzlinou. Na cestě domů se určitě zastavte na západním pobřeží v Maison du Cacao a vychutnejte si pravé karibské kakao s přednáškou, jak se tato pochutina vyrábí. Projedete-li takzvanou transversálou přes Basse Terre, vězte, že se sem musíte příští den vrátit a ponořit se do okolního tropického deštného lesa. Prohlédnout si malé museum, podívat se na jeden z mála vodopádů na ostrovech a pak směle do deštného lesa a kochat se nezapomenutelným prostředím. Zde nehrozí žádné nebezpečí, tedy pokud se nebudete snažit „hladit“ roztodivně vyhlížející pavouky.
Dalším tipem na cestu rozhodně musí být výšlap na Soufriere, který se nachází na Basse Terre. U městečka Capesterre-Belle-Eau odbočíte na západ a klikatou silnicí se dostanete až na parkoviště pod sopku ve výši cca 900 m n.m. Ač to zní divně, neopomeňte si vzít s sebou plavky a ručník. Nedaleko od parkoviště na cestě na vrchol se totiž nachází termální jezírko vhodně upravené ke koupaní. Dále vás pak čeká slabé 2 hodiny ne příliš náročný výstup a pokud budete mít jasné počasí, můžete se kochat pohledy do údolí. Cesta je velmi snadná, vede po úbočí sopky a ve výšce necelých 1,500 m n.m. vás překvapí zvláštní květena a druh palem. Z hlavního sopouchu, který je prý 6 km hluboký, se line ne příliš libá vůně oxidu siřičitého a sirovodíku a je z bezpečnostních důvodů obehnán zábradlím. Za ním můžete vidět řadu drobných fumarol, které jsou zabarveny do syté žluté barvy a vydávají pronikavý sykot. Z vrcholu, pokud je čistá obloha, je hezký výhled na východní pobřeží Basse Terre.
Nápadů na denní výlety je nekonečná paleta. Počínaje úchvatnými plážemi a konče procházkami deštným lesem. Dokonce na Basse Terre kousek jižně od Soufriere je pro turisty připravena exkluzivní cesta a park – Bassin Paradis, jímž procházíte deštným lesem po dřevěných schodech a kamenných cestičkách k dalším 3 vodopádům Carbet Falls. Zde je možno strávit hodiny pozorováním tropických rostlin, zvláštní půdy a dravých vodních toků. Jižně od vodopádů je překrásné jezero – Grand Etang, které vás uchvátí svou tajuplností.
Za zmínku stojí i návštěva severní části ostrova Basse Terre a to městečka Sainte Rose, kde si můžete za nízký poplatek najmout malou loďku pro 5 – 10 lidí a vydat se s místním "kapitánem" na půldenní výlet po trosečnických ostrovech, kterých se na sever v mělčinovém moři nachází kolem deseti. Ostrůvky připomínající scenérie z filmu „Trosečník“ s Tomem Hanksem vás rozhodně učarují a možná se vrátíte do dob, kdy jste si četli knihu Robinson Crusoe. Prostě hromada písku, pár křovin, palem a okolo teplé karibské moře. Nebo vás kapitán loďky zaveze do ústí malé říčky, kde se ocitnete v pravém tajemnu nepřehledné spleti mangrovů se stromovými/mangrovovými krabi (Pseudosesarma moeshi) a barakudami ve vodě, které se dychtivě vrhají na každého kraba, který spadne se stromu či keře do vody. Dále plavbou do vnitrozemí poznáte pravý karibský svět. Staré polorozpadlé domky pokryté vlnitým plechem okolo říčky, posedávající domorodci, kteří hrají podivnou hru vypadající jako domino, a dětí, které kopou do míče a poletují okolo vody. Zvláštní svět, ale velmi uklidňující.
O Guadeloupe bychom mohli vytvořit knihu čítající stovky stran a ještě bychom nepopsali vše, co lze na tomto ostrově a přilehlých ostrůvcích najít. Je to prostě pastva pro oči popojíždět přírodou, nebo se vydat na výlet deštným lesem, podél pláží, vykoupat se v teplé vodě v poklidu si posedět v nějakém otevřeném baru, vychutnat si jejich pokrmy připravené povětšinou z ryb a nepohrdnout dobrým karibským rumem. Guadeloupe ve srovnání s ostatními ostrovy se zdá být velmi čistý, jen zřídka kdy najdete pohozenou PET láhev nebo jiné odpadky, lidé jsou velmi příjemní, ochotni vám pomoci či poradit, až na to, že povětšinou hovoří pouze francouzsky a kreolsky. Pobyt na tomto karibském ostrově je prostě dokonalou oázou pro ducha, odpočinete od denního shonu a po návratu do Evropy se budete určitě často vracet buď k fotografiím, které si zde pořídíte anebo se sem dokonce znovu sami vrátíte.
Níže ukázka hotelu Golf Village Hotel, ve kterém jsme strávili 2 týdny.