Základní informace

Nutno poznamenat, že Martinik nás cestovatelsky příliš neoslovil. Ostrov je doslova „prošpikovaný“ ohromným počtem hotelů, které naplňují především turisté z Francie a Británie. Na zbytku ostrova se rozjela výstavba pro domorodce, takže ostrov je téměř „přebydlený“. Příroda v jižních třech čtvrtinách je plná vesnic, městeček a příroda ustupuje buď domům či plantážím, nebo cukrovarům a destileriím. Pouze severní čtvrtina Martiniku si ještě zachovává ráz tropického ostrova, neboť příroda se sice ještě plně nevzpamatovala z dávné sopečné erupce, ale začíná se rozrůstat díky úrodnému bahnu, které sopka vychrlila a lávě, kterou zde již ale skoro nenajdete. Nový deštný les pohltil staré spálené vesnice a částečně i Saint-Pierre a jen několik nových vesnic vzniklo na pobřeží - tím pádem se sever ostrova stal zajímavým parkem, jemuž vévodí právě Montagne Pelee.
Jak již bylo řečeno, na Martiniku není problém najít hotel, je jen otázkou, kde a jaké kvality. My jsme zvolili klidnější místo a to na západní části ostrova na Les Trois-Ilets hotel La Pagerie-Tropical Garden. Sice neleží přímo na pláži, ale v jeho okolí je jich řada, a jsou dostupné pěšky maximálně do 10 minut. Martinik je skutečně „plážový“ ostrov. Jak na východním tak i na západním pobřeží je rozmanitých pláží velké množství a můžete si vybrat i barvu písku. Od bílé až po černou, které jsou hlavně na severu (Anse Couleuvre). Ať vyjedete na jakoukoli stranu, vždy se dostanete k pláži, která se vám určitě bude líbit. Dle nás nejzajímavější místo a dá se říci i nejklidnější, byl poloostrov Le Caravele. Procházeli jsme malými vesničkami, okolo tichých velkých žlutých pláží a poloostrov končil zříceninou zámku Chateau Dubuc s krásným výhledem do okolí a na historický přístav s věčně modrým mořem.
Abychom byli upřímní, více nás zaujal sever ostrova, který není tolik poznamenán současnou civilizací. Silnice D10 prochází zničeným městem Saint-Pierre, kde si můžete prohlédnout trosky domků, které nebyly ze dřeva, místního divadla a zastavit se u památníku této tragédie. Silnice na severu končí přímo v lese, kde už musíte po svých a je to dobře, neboť se dostanete do hlubokého deštného lesa, kde občas narazíte na ruiny domků či opuštěných cukrovarů a destilerií. Pěšinka vás zavede ke krásné černé pláži, budete-li pokračovat dále na sever, narazíte na útesy a při čisté obloze uvidíte i ostrov Dominika.
Nás však zajímala sopka Montagne Pelee (1397 m n.m.). Domorodci říkají, že jen 4 – 5 dní v roce nad ní není mlha či oblak. Bohužel moc času jsme neměli a tak jsem vyrazili, i když se nad vrcholem honily zlověstné mraky. Výstup je možný jednak ze severu, je však dlouhý cca 12 km a pak je možno zvolit také podstatně kratší z jihu, cca 4 km, avšak výrazně strmější. Vyjeli jsme z městečka Le Morne Rouge a dojeli na parkoviště. Svítilo sluníčko, teplota okolo 30°C, hezká cestička, jdeme. Během pár set metrů se objevily první primitivní schody tvořeny prkénkem a dvěma kolíky, současně začala teplota podezřele klesat. Chůze po těchto schodech byla ze začátku příjemná, protože jsme nemuseli šlapat do louží a bahna, které bylo v prohlubni hned za každým prkénkem, avšak po kilometru našlapování na hranu prkénka začalo být nepříjemné a skoro až bolestivé. Teplota opět šla dolů a navíc poprchávalo a s rostoucím časem déšť sílil. Všude louže, bahno a bolestivé schody. Rezignovali jsme a již raději šlapali do rozbahněných stupňů než na stále více kluzké prkénko. Zhruba ve výšce 1100 m n.m. jsme potkali (snad) domorodého turistu, který se podivil našemu oblečení (měli jsme krátké kalhoty a obyčejné tričko s krátkými rukávy), neboť teplota byla na 11°C a dle něho nahoře bude určitě pod 10°C. Vytáhli jsme tedy z batohů raději větrovky a pokračovali močálovitou cestičkou k vrcholu. Schody postupně zmizely. Po chvíli nás čekala další „zrada“. Dosti příkrá skála sice s výstupky, po kterých se dalo šplhat, avšak vše bylo pochopitelně mokré a kluzké. Nahoru to s určitým úsilím ještě šlo, ale jak to bude vypadat dolů? Po chvíli jsme dorazili na vrchol, už sice nepršelo, ale padaly bodavé ledové krupky. Pěkná zima. Pohled do kráteru byl v neprostupné mlze, foukal dost nepříjemný vítr a viditelnost byla tak sotva na 5 metrů. Udělali jsme pár fotografií zamlžené přírody a naštěstí opodál narazili na jakýsi polorozpadlý domek, kde jsme se na chvilku schovali a odpočinuli si. No a pak cesta dolů. Celou dobu jsme se nedočkavě těšili na horký čaj a polévku, čehož se nám dostalo hned v první restauraci u parkoviště. Právě tam končila svatba a její účastníci se dost udiveně dívali v 35°C vedru na dva promočené a promrzlé cizince, kteří se domáhali horkého čaje, zatímco svatebčané pili vychlazené nápoje a potili se.
Večer nás ale za odměnu jako obvykle očekávalo teplé Karibské moře a dobrý karibský rum.
Martinik je krásný ostrov, ale nazvali bychom ho spíše „koupací“ a to díky velkému počtu pláží, minimu volné přírody a množství všudypřítomných turistů. Na ostrově je několik krásných malých zahrad, které ale dle našeho názoru nedosahují kvalit zahrad na Guadeloupe a Svaté Lucii.
Níže pár obrázků z hotelu La Pagerie-Tropical Garden.