Reunion | Guadeloupe | Martinik | Dominica | Island | Grónsko | Andorra | Gíbraltar | Monaco ...

2

Základní informace

altOd 15.století ostrov Mayotte původně obývali Arabové, kteří jej pak v roce 1841 přepustili Francii - politicky je nyní francouzským zámořským departmentem. Z pohledu geografického je Mayotte (rozloha 376 km2) součástí komorského souostroví. Vzhledem k dávné historii většina místních obyvatel vyznává islám, v roce 1974 a 1976 ale hlasovali proti začlenění do Komorského svazu a požadovali být součástí Francie. Obyvatelstvo povětšinou hovoří francouzsky, kreolsky a arabsky. Všechny jazyky se vyučují ve zdejších školách.
Mayotte – v překladu „Ostrovy Šťastné želvy“ – je vlastně souostroví mnoha ostrovů a ostrůvků, avšak jen tři jsou obývané: hlavní ostrov Mahore, kde leží i hlavní město Mamoudzou, pak Pamandzi, kde je mezinárodní letiště a konečně Dzaoudzi s přístavem pro trajekty, které spojují tyto malé ostrovy s Mahore. Dzaoudzi je s Pamandzi spojeno úzkou umělou šíji a více méně vytváří jeden ostrov.
Hlavní ostrov je mírně hornatý (nejvyšší hora Benara 660 m n.m.) s výraznou starou sopečnou horou Mont Chounqui (593 m n.m.), která je zřetelně vidět z každého koutu ostrova. Typická buš pokrývá prakticky každý kousek země a jen těžko ustupuje před sporou výstavbou. A jako každý ostrov v Indickém oceánu má řadu krásných plážích různých barev. Povětšinou jsou žluté nebo černé a střídavě orámované palmami (na severu ostrova) či baobaby (na jižní části ostrova), husté porosty magrove lemují pobřeží prakticky všude. Mayotte, jak už říká jeho český název, je ostrovem mořských želv, které jsou zde absolutně chráněným živočichem. Na východním pobřeží dokonce existuje léčebna pro nemocné želvy. V hotelu Le Jardin Maore na pláži N´Gouja se pořádají přednášky o životě želv a večer se v doprovodu zoologa chodí po pláži a za opatrného svitu baterek se pozorují želvy, které vylézají z moře, vyhrabávají si hnízda, do nichž kladou vejce. Po snesení je hnízdo ihned označeno a turisté se mu musí vyhýbat. Zabití želvy je považováno za těžký přečin a dle toho i „řádně oceněn“. Číšník v jednom hotelu tvrdil, že takový člověk může dostat i klidně 10 let vězení, pokud dokonce toto maso prodá.
Někdy nepříjemným i když roztomilým tvorem je endemický lemur, kterého můžeme potkat téměř všude a v otevřených hotelích jako například v Le Jardin Maore působí často nemalé škody. Neustále loudí, krade ovoce a vyčkává na nepozornost hosta nebo turisty, aby mu něco sebral a okamžitě s tím vyběhl na strom. Podobně se prý chovají i velcí kaloni, kterých je na ostrově velké množství. Dalším rozšířeným tvorem jsou různě velcí gekoni, kteří jsou prakticky všude. Jinak ostrov je velmi bezpečný, dokonce koncentrace komárů je zde velmi nízká. Občas se sice objeví mouchy tse-tse, ale dají se snadno identifikovat a i když by náhodou bodly a byly nakažené infekčním parazitem, nemusíme se příliš obávat - na spavou nemoc naštěstí již existuje lék fexinidazol.
Na hlavním ostrově Mahore je jen pár hotelu či resortů – Hotel Le Trevani na severu ostrova, či na východě leží resort Sakouli a konečně dle nás nejlepší resort na pláži N´Gouja – Le Jardin Maore na západním pobřeží. Doporučujeme si hned na letišti půjčit menší automobil, neboť místní doprava je poměrně špatná a povětšinou se jezdí soukromými taxi, ovšem cena je jednotná na jakoukoli vzdálenost. Ostatní hotely či resorty nebo i apartmány, které se na ostrově nacházejí jsou dost neurčité kvality a mnohdy je obtížné si v nich rezervovat pokoje.
Teplota moře je velmi příjemná a pohybuje se okolo 25°C. Snad nevýhodou je pravidelný příliv a odliv, který se opakuje každých 6 hodin a občas dosahuje výšky až 6 metrů. To ovšem nic nebere na kráse barevným plážím a vašemu koupání. Vnitrozemí je pokryto hustou buší a procházky touto krajinou jsou přímo pastvou pro oči. U městečka Coconi je menší veřejnosti přístupná zahrada, která - a i když je opravdu malá, stojí za shlédnutí. Přímo u vchodu je prodejna džusů a marmelád z nejrůznějšího domorodého ovoce. Je až překvapující, z čeho všeho se zde tyto pochutiny vyrábějí.
Ostrov je obklopen korálovým prstencem, který tak trochu brání žralokům přiblížit se pobřeží a současně nabízí krásný pohled při šnorchlování či potápění. V hlavním městě Mamoudzou existuje množství místních firem, které vlastní lodě či jakési „poloponorky“, s nimiž můžete vyplout do příhodných vod a potápět se či šnorchlovat, anebo vás dopraví dále od břehu a vyhledávají místa, kde plavou velryby či delfíni. Jména těchto firem vám každý hotel či resort ihned nabídne, pokud tuto službu neprovádějí sami.
Kromě pláží a buše jsou na ostrově Mahore dvě velká lákadla. Prvým je výstup na horu Choungui. Cesta nahoru i dolů je vcelku jednoduchá i když se jde velmi strmou cestou a občas se musíte přidržovat kamenů či kořenů stromů a pečlivě sledovat, kam vstupujete, aby se s vámi kus zeminy neutrhl. Cesta z parkoviště na vrchol trvá skoro hodinu, ale vyplatí se. Pohled z nejvyššího bodu (593 m n.m.) je skutečně úchvatný, pokud si vyberete bezmračný den. Uvidíte více než polovinu celého ostrova a nebudete se moci odtrhnout a přinutit se k návratu.
Druhým zážitkem je určitě celodenní výlet na poloostrov Sazile. Obyčejně se vychází z městečka M´Tsamoudou, které jednak stojí za shlédnutí a jednak si zde můžete koupit zásoby na cestu. Půjdete úzkou cestou řídkou buší okolo baobabů a scenérie se budou neustále měnit. Buš bude střídána plážemi - písečnými, oblázkovými, kamenitými. U pláže Mtsanga Sazile vás cesta zavede k menšímu parku s lavičkami a stříškami, kde můžete nabrat síly a pak pokračovat malou červenou pouští až na pláž Mtsanga Kombo Bato, která je typicky rozryta mořskými želvami při cestě ke snůšce vajec a zpět do moře. Můžete pokračovat dál na pláž Mtsanga Kolo Batsoumou a dále po pobřeží až do Dapani (malá vesnička) a pak po silnici zpět k autu v M´Tsamoudou anebo vyjít na vrchol Sazile (cca 400 m n.m.) a vrátit se přímo na parkoviště s vaším autem. Tento okruh je zhruba 20 km dlouhý a není nikterak náročný.
Snad jen malé připomenutí a doporučení: nezapomeňte se zastavit při cestě z jihu do Boueni u cedulky – La Case Robinson. Zaparkujte auto a seběhněte na pláž Mtsanga Boudroun, u které je velmi zajímavý a stále asi nefunkční resort. Vskutku impozantní a dýchne na vás trochu příběh Robinsona Crusoe. A další zastavení by mohlo být rovněž na západní straně ostrova a to před městem Sada, kde v buši, kousek od moře je museum ylang-ylang a vanilky, tak typické pro zdejší ostrov.
Lze říci, že tento ostrov není extra vyjímečný, nebo zvláštní, ale beze sporu má své kouzlo a zvláštní ojedinělou krásu. Odhlédneme-li od toho, že domorodci zvláště ve vnitrozemí příliš na ekologii nehledí a mnohdy své odpadky, plastové lahve, staré ledničky a pračky a další haraburdí odhazují, kde právě chtějí, převážně před svými domky nebo podél místních komunikací, ostrov se vám celkově bude jevit jako krásná zahrádka s plážemi a teplým mořem.
Při návratu zpět domů vám doporučujeme strávit alespoň jeden celý den na ostrovech Pamandzi a Dzaoudzi. Dzaoudzi je velmi malý ostrůvek, nic zvláštního na něm nenajdete, ale určitě vás zaujme pozorování shonu při odjezdu a příjezdu trajektů na Mahore. Lidé přepravují svoje zavazadla, ale i trsy banánů, pytle s ananasy a papayou, či dalšími nejrůznějšími potravinami, které směřují na tržiště ať již přímo na Pamandzi či Mahore. Pamandzi je větší ostrov a proslulý svým kráterem staré sopky Lac Dziany. Je to obrovské jezero neuvěřitelně zelené barvy. Můžete jej obejít, což představuje cca 6 km cesty v úmorném vedru, ale výhledy střídavě na zelenou vodu jezera a modrou okolního moře bude libě dotírat na vaše smysly. Za zmínku ještě stojí zajímavá pláž De Moya a pláž Du Fare, která však leží na Dzaoudzi, s pěknou restaurací přímo pod obrovským baobabem a s krásným výhledem na pláž a moře.
Níže uvádíme pár fotografii resortu Le Jardin Maore.
 

facebook_logo
monni_travel