Reunion | Guadeloupe | Martinik | Dominica | Island | Grónsko | Andorra | Gíbraltar | Monaco ...

dvatravel

Základní informace

SeychellesMapa
Seychely (Seychelles, Seychelská republika) - Seychely tvoří několik skupin dohromady více než stovky malých ostrovů v Indickém oceánu položených severovýchodně od Madagaskaru. Je jich celkem 115, ale jen několik málo z nich je trvale osídlených. Podle polohy (ale také podle svého morfologického základu) se rozdělují na tzv. Vnitřní a Vnější ostrovy. Nejvýznamnější a také nejznámější jsou Vnitřní ostrovy, označované také jako Seychelské souostroví, leží na severovýchodě celého státu. Nachází se zde i největší ostrov Mahé s nejmenším hlavním městem na světě Victoria, dále proslulé ostrovy Praslin, La Digue nebo Silhouette, které patří k nejlidnatějším a také turisticky nejnavštěvovanějším. Vnitřní ostrovy jsou tvořeny obrovskými tmavými žulovými skalisky a útesy, které udivují svou neskutečnou bizarností. Nádherné bílé pláže rozeseté mezi nimi vytvářejí obdivuhodnou scenérii, která je zcela neopakovatelná a je určitě jedním z hlavních důvodů, proč některé z nich figurují v seznamu top světových pláží na prvních místech (např. Anze Lazio). Naproti tomu druhou skupinu tzv. Vnějších ostrovů představují ploché korálové atoly a ostrůvky, kde po žule není ani památky. Přestože představují téměř polovinu plochy země, žije zde pouze 2 % seychelského obyvatelstva.
Teprve relativně nedávno, v roce 1976, ostrovy získaly v rámci Britské společenství národů nezávislost jako Seychelská republika s parlamentní demokracií. Jako kuriozitu je možno označit relativně krátké období pokusu o nastolení socialistického zřízenSí, které však po několika letech skončilo pokojným předáním moci pravicovému vítězi parlamentních voleb. „Památky“ na toto období lze nalézt zejména na Mahé – komplexy opuštěných a zchátralých betonových budov zarůstající bujnou tropickou vegetací, které byly patrně určené pro velkorysé plánování masové rekreace pracujících, nesmyslně vybetonované cesty odnikud nikam, neočekávaně končící neprostupným bušem apod.
Obrovská rozlehlost území Seychelské republiky se všemi jejími ostrovy (cca 1100x800 km !) je spolu s malou osídleností a velkou odlehlostí od pevniny příčinou výskytu úžasné flóry i fauny; je zde mnoho endemických druhů, které se jinde na světě nevyskytují. Jako nejznámější příklad lze uvést největší světovou populaci obřích (sloních) želv na atolu Aldabra, který byl v roce 1982 prohlášen za světové přírodní dědictví UNESCO. O tomto malém a zcela izolovaném divu světa natočil v roce 2014 celovečerní film známý dobrodruh a filmař českého původu Steve Lichtag a jen vyřizování povolení trvalo několik let - dosud jediným dokumentaristou, který zde před ním natáčel, byl Jacques-Yves Cousteau. Se skupinkami sloních želv, porůznu chovaných v ohrádkách u pláží, obchodů apod. je možnost se setkat celkem běžně i na jiných ostrovech, vč. Mahé. Unikátním a všudypřítomným symbolem Seychel je však zvláštní palma Lodoicea seychelská se svými obřími plody (Coco de Mer), tvarem připomínající ženské lůno. Háj několika tisíc těchto palem, rostoucích na ostrově Praslin v údolí Valleé de Mai je rovněž zapsán v seznamu světového dědictví. Se stylizovaným  vyobrazením těchto „smyslných“ plodů je možné se setkat úplně všude - od upomínkových předmětů po domovní znamení.
Na ostrově jednoznačně převládá křesťanství, jiná náboženství nejsou příliš rozšířena, islám zde (na rozdíl od blízkého Mauritia) prakticky neexistuje, nepodstatně rozšířen je zde také např. hinduismus, jehož barevná pagoda je jednou z dominant centra Victorie.
Měnou je tzv. Seychelská rupie (SCR), kterou je možno pohodlně a bez rizika směnit za např. za Eura téměř ve všech tamních hotelích.
Seychely s bílým pískem svých pláží, kobaltovým mořem a kokosovými palmami jsou v povědomí většiny lidí ztělesněním pozemského ráje, ovšem na rozdíl od ostatních, např. karibských destinací, určeným spíše pro bohaté turisty a VIP osobnosti ze Západu (na jednom z ostrovů strávil své líbánky například princ William s manželkou Kate nebo George Clooney s manželkou Amal). Ano, něco na tom je, na ostrovech vyrostly luxusní rezorty nejvyšší úrovně, se soukromými plážemi a špičkovými službami. Některé zabírají se svými dokonale upravenými golfovými terény, restauracemi, udržovanými plážemi apod. velké pobřežní části ostrovů. Tam se člověk cítí jako v jiném světě, ovšem za jejich hranicemi, v místní osadách a malých městech žijí místní domorodci svým typicky velmi poklidným každodenním životem, bez luxusu a stranou turistického ruchu. Zde je patrný poměrně velký kontrast , např. při návštěvě kteréhokoliv místního obchodu (často provozovaných Indy), který mnohdy připomíná český vesnický konzum 70. let minulého století.I to vše ovšem patří k mnohobarevným stránkám této vskutku ojedinělé destinace, kde zatím na mnoho českých turistů nenarazíte.
Níže par ukázek hotelů, kde jsme trávili 15 dní dovolené.
facebook_logo
monni_travel