Základní informace
Prvními obyvateli ostrova byli Arawakové, kteří přišli ze Severní Ameriky v rozmezí let 200 – 400 n.l. Arawakové byli postupně v rozmezí let 800 – 1000 n.l. vytlačeni Kariby. Ti vytvořili na ostrově složitou prosperující společnost, kterou vedl král. Prvními Evropany, kteří stanuli na pobřeží ostrova okolo roku 1500, byli Španělé. První kolonie zde vznikla v roce 1660 a patřila Francii. Původní Karibové byli vyhubeni nemocemi, které sem osadníci zavlekli. Ostrov bývá nazýván Helenou Západní Indie. Toto pojmenování je asociací s Trojskou Helenou a je velice příznačné, protože Britové a Francouzi vedli o toto území mnoho válek. Ostrov změnil čtrnáctkrát svého vlastníka. Roku 1814 definitivně připadl Velké Británii. Svatá Lucie je skutečnou perlou Karibiku a těžko byste hledali jiný ostrov v této oblasti, který by ji svým půvabem předčil. Opět zde převládají různorodé pláže odlišné nejenom barvou písku, ale i celkovým charakterem – krásně zarámované palmami, siré pláže přímo tišinové anebo naopak velmi drsné. Pláže, kde vás to přímo nutí skočit do divokého moře či jen tak zůstat ležet a pozorovat hladinu běsnící vody, či nebo nekonečnou kosu písku táhnoucí se skoro až do nekonečna. Nebo najdete libou malou pláž, kde se necháte kolébat teplými vlnkami a jste v naprostém bezpečí. Prostě Svatá Lucie je kouzelný ostrov, který musí každého nadchnout.
Svatá Lucie vás okouzlí svojí ladností a rozmanitostí na velmi malém prostoru (616 km2). Není místa, které byste nechtěli vidět znova a kde byste nechtěli strávit delší čas. Prakticky všichni turisté, kteří tento ostrov kdy navštívili, by se okamžitě chtěli vrátit a opět prožít krásné chvilky při objevování zajímavostí této země. Vskutku jsou zde úžasná místa, počínaje plážemi, tropickým deštným lesem a přírodou obecně. Nalezne zde i drobné historické památky zejména z urputných bojů mezi Francouzi a Brity. Obyvatelé Svaté Lucie jsou velmi sportovně založeni a tak na ostrově je vybudováno několik golfových hřišť a prakticky každá větší škola má i hřiště na kriket, který je zde velice populární. Při cestách po ostrově často zahlédnete výuku kriketu v rámci školního tělocviku. Dokonce kousek severně od letiště leží olympijský stadion a kupodivu je věnován kriketu, ač kriket není olympijským sportem. Reklamy na billboardech uvádějí slavné kriketové hvězdy a jeden televizní kanál je zcela věnován kriketu. Na Svaté Lucii je to jednoznačně sport číslo jedna.
Najít vhodný hotel na Svaté Lucii není problém. Po celém ostrově se nachází dlouhá řada hotelů a penzionů v nejrůznějších cenových relacích. Otázkou je však fakt, kde a který zvolit. Vzhledem k tomu, že střed ostrova je jen sporadicky průjezdný, musíte jezdit skoro vždy jen po pobřežních silnicích, takže do jisté míry je obecně zcela jedno, kde se ubytujete. My jsme zvolili hotel Marigot Beach Club & Dive Resort v zátoce Marigot Bay s impozantní pláží a speciální vodní dopravou. Skvělé místo na východním pobřeží.
Jako prvou cestu zkuste navštívit hlavní město Castries. Typické karibské město, které má však svůj kolorit. Těžko se dá popsat jakýsi organizovaný chaos, zmatek a zdánlivý nepořádek, ale vše funguje a když máte problém, každý vám rád poradí či pomůže, avšak pozor, vždy nastaví ruku a požádá vás o mírný poplatek, někdy i dosti neodbytně.
Možná až druhý den se vypravte opět na sever ostrova a to do městečka Gros Islet. Je to poměrně moderní osada s řadou nových domků, obchůdků a dokonce příjemné malé obchodní centrum, které mimo jiné nabízí množství vkusných a méně vkusných suvenýrů a konečně i letní oblečení tak typické pro karibské prostředí. Budete-li pokračovat dále severněji na poloostrov Pigeon Island, překvapí vás krásná pláž do tvaru kosy v Rodney Bay zálivu. Pláž je rozdělena na několik částí s typicky žlutým pískem a pochopitelně teplou vodou pravého Karibského moře. Na pláži je řada barů, restaurací a po vodě jezdí zvláštní loďka, jejíž kapitán prodává nejroztodivnější ovoce a zeleninu či džusy. Konec poloostrova má tvar kladiva, na jehož koncích jsou bašty s děly, s kterými bojoval slavný britský admirál Rodney proti Francouzům. Je všude uctíván a řada ulic, pláží a míst je po něm pojmenována. Cestou na bašty budete procházet ruinami starých kasáren a dalších opevněních. Z levé bašty – Carib Caves je krásný rozhled po Rodney Bay a daleko do moře. Doporučujeme po krásném osvěžení v moři pokračovat dále na sever a zastavit se v hotelu BodyHoliday Saint Lucia. Je to nejexkluzivnější resort na ostrově, citlivě zasazený do okolní přírody a pochopitelně umístěn ke krásné pláži. Opodál je pěkné menší golfové hřiště, to jen pro ty, kteří bez golfu nevydrží.
Zůstaňme ještě na severu ostrova. Vzdušnou čarou z BodyHoliday resortu cca 4 km na východ leží nádherná pláž Cas en Bas Beach orámovaná řadou stánků nabízející různé suvenýry a rovněž pár typických karibských barů a určitě se tam objeví i prodejce kokosových ořechů, který vám za mírný poplatek nabídne otevřený ořech k osvěžení a věřte, že toto ovoce v horkém karibském počasí přijde velmi vhod.
Ovšem co by to bylo za návštěvu Svaté Lucie, kdybyste se nevydrápali na Gros Piton nebo Petit Piton, které jsou nejvýraznější dominantou Svaté Lucie a dokonce jsou zobrazeny i na státní vlajce. V rámci zvýšení zaměstnanosti musíte mít k výstupu průvodce. Na začátku cesty k těmto kuželům jsou umístěny pokladny, kde zaplatíte určitý obnos a jdete za mladým průvodcem. Vrcholy jsou necelých 800 m n.m. vysoké, ale výhledy z nich jsou vskutku úchvatné. Cesta trvá asi hodinu, ale vyplatí se v karibském vedru strávit čas šlapáním do kopce a pak se těšit úchvatnými výhledy na ostrov a moře.
Kousek od Pitonů leží městečko Soufriere s nádhernou pláží ale hlavně s historickou sopkou, z které již zbylo menší pole s několika bublajícími bahenními jezírky a fumarolami. Avšak poblíž tohoto místa - Sulphur Springs leží několik vodopádů a jezírek, kde je možné se ponořit do teplé sopečné vody. Dokonce těsně u zbytků sopky najdete umělý bazén s černou bahenní vodou, ve které se turisté musí vykoupat. Počítejte s tím, že vaše ručníky budou černé, pokud se neopláchnete ve sladké vodě. Sprcha je hned u bazénu. Součástí této tektonické oblasti je i krásná zahrada rovněž s termálními bazény, ale hlavně se stánkem, kde můžete ochutnat všechny ovocné plody Svaté Lucie a třeba si i pohladit endemického hada – hroznýše.
Chcete-li si udělat delší pěší turu k exkluzívní pláži, nabízí vám Svatá Lucie cestu na severovýchod do vesnice Marquis a pak cca 3 km pěšky deštným lesem a buší k široké pláži Grande Anse, která vás překvapí divokostí moře, šířkou a impozantním výhledem na moře.
Na cestě na jih po východní straně Svaté Lucie narazíte u města Micoud na malou soukromou zahradu, jejíž součástí je i soukromý vodopád s jezerem. Je to velmi tajemné místo, přímo až čarodějné. Voda v jezírku je podivně hnědožlutá, ale domorodci se v ní bezstarostně koupou. Nicméně my jsme tuto odvahu neměli. Pokračujte dále na jih a otevře se vám pohled na nekonečnou pláž Anse Des Sables Beach s pohledem na Maria Islands, který jíž uzavřen a vyhlášen přírodní reservací. Vyjdete-li si na nejjižnější cíp Svaté Lucie – Vieux Fort, otevře se vám pod tímto vrcholem nebývalý výhled na moře a okolní pláže.
Míst, která by se ještě dala navštívit je nekonečná řada, například vnitřní džungle se vstupem u Ti Rocher nebo Saltibus, pláže na jihu - Rudy John, Laborie Bay, Black Bay atd atd. Cokoliv si však na Svaté Lucii vyberete, to vás mile překvapí a potěší. Věřte, že po návratu z tohoto ostrova vás to opět potáhne do Karibiku a Svatá Lucie bude hrát prim.
Níže ukázka hotelu, který jsme si vybrali - Marigot Beach Club & Dive Resort.