Reunion | Guadeloupe | Martinik | Dominica | Island | Grónsko | Andorra | Gíbraltar | Monaco ...

2

Základní informace

Ostrov Svatý Martin (francouzsky Saint-Martin, holandsky Sint Maarten) leží v Karibiku a je jedním z menších ostrovů Malých Antil (součást tzv. severních závětrných ostrovů). Z jedné strany omývá jeho břehy Karibské moře, z druhé strany trochu chladnější a neklidnější Atlantik. Na dohled od něj jsou ostrovy Anguilla a Svatý Bartoloměj. Exkurzí do historie se dozvíme, že byl v 15. století objeven - jak jinak – Kryštofem Kolumbem, který jej pojmenoval podle svatého Martina z Tours. Zajímavostí ostrova je jeho rozdělení na dvě části, kdy každá je podřízena jiné mocnosti – severní část Francii, jižní část Nizozemsku. Je to pozůstatek, resp. výsledek historického urputného zájmu téměř všech evropských koloniálních mocnosti o toto území kvůli zdejším velkým zásobám soli. Zatímco část Saint-Martin je součástí zámořského společenství Francie, severní Sint Maarten je jednou z mála konstitučních zemí Nizozemského království. Hranice probíhá téměř středem ostrova, ovšem prakticky jen na mapě – v praxi tu změnu téměř nezpozorujete, jen snad podle jazyka místních nápisů na různých cedulích, ukazatelích apod. Malá odlišnost je také v používané měně: na jihu se platí výhradně eurem, ovšem na severu je někdy vyžadován rovněž americký dolar. Hlavní město nizozemské části je Philipsburg, s mezinárodním letištěm princezny Juliany, kde přistávají všechna linková letadla s turisty a cestovateli (nízký přelet nad Maho Beach), hlavním městem francouzské části ostrova je známý a poněkud méně výstavný Marigot. Ne moc vzrušujícím, ale zato ojedinělým zážitkem při příletu ale hlavně odletu je čekání v neskutečně přeplněné odletové hale i všech prostor okolo. Jak se ukázalo, je praktické rezervovat si předem automobil v některé z půjčoven co nejblíže letitě, a s ním pak rovnou odjet do vaší ubytovací lokace. Před příletovou halou vás vítá houfec domorodců nabízející nejrůznější služby, zejména odvoz do hotelu nebo do té vaší půjčovny; navzdory tomuto zdánlivému „ karibskému zmatku“ vše vždy nakonec dopadne podle plánu, tedy k vaší naprosté spokojenosti, odbavení i odlet proběhne v plánovaném čase, do půjčovny či hotelu se také dostanete bez problémů.

Při projíždění ostrovem, který patří k těm menším (87 km2, na délku cca 12 km) a objedete jej po jediné hlavní silnici s mnoha odbočkami za relativně krátkou dobu, je třeba počítat s místním dopravními zácpami, zejména odpoledne v okolí hlavních měst a menších městeček, kdy si připomenete atmosféru špiček na naší D1. Kvalita vozovek je tak na úrovni okresek v Plzeňském kraji, tedy postačující.

Podle dále uvedených popisů jednotlivých tras 01-04 lze vcelku pohodlně projet celý ostrov křížem krážem a ještě vám zbyde spoustu času na poležení na některé z 37 oficiálně registrovaných pláží s nádherným bílým nebo žlutým pískem. Většinu z nich jsme postupně navštívili a musíme potvrdit, že, že reklamní materiály, mapy i průvodci vůbec nepřeháněly, když je líčily jako božské. V popisech našich cestovek se často skloňuje slovo všudypřítomný luxus, bezcelní nákupy, davy koupěchtivých turistů apod. To jsme upřímně vně rezortů moc nevnímali. Samozřejmě, obě hlavní města mají svá tržiště, své obchodní uličky se světovými módními značkami, impozantní mariny s luxusními jachtami i zaparkovanou obrovskou výletní lodí (i několik vedle sebe), ale jinak mimo ně, za jejich hranicí typicky karibský standard s všudypřítomným mírným nepořádkem, prašnými cestami, suchem, horkem, hlukem, přeplněnými ulicemi lidmi i auty, mezi nimiž se hrozivě riskantně proplétají domorodci na silných motocyklech. Lze zde najít i několik málo obchodních center rozsahem úměrné velikosti ostrova. Většinou jim dominuje supermarket velikosti a úrovní Kauflandu nebo Lídlu, doplněný v bezprostředním okolí několika dalšími obchody, restauracemi, trafikou a vzácně i poštovní schránkou. Pokoje v rezortech jsou často vybaveny kuchyňkami s nádobím a mikrovlnkou, blízkost takové možnosti nákupu je proto nadmíru vítaná.

Velká část pobřeží , zvláště v malebných zátokách a obdobných líbezných lokalitách je obsazena velkými hotelovými rezorty. Např. V oblasti Orient Bay, Terres Bases nebo Fort Amsterdam je celá oblast podél pobřeží v délce i šířce několika kilometrů přetvořena na uzavřený svébytný prostor s hotely, rezidencemi, restauracemi, butiky, vše ve vysokém standardu a špičkové úrovni. Vstup do těchto rozsáhlých turistických areálů je z hlavní silnice přes automatické nebo hlídané závory. Např. V Orient Bay je tento systém přiveden k dokonalosti: uvnitř areálu je kromě mnoha menších rezortů a staveb propojených dokonalými asfaltovými silničkami, nádherných soukromých pláží s bary, lehátky a slunečníky (včetně nepřetržité plážové obsluhy s recepcí pod palmami) vybudována tzv. Village s centrálním náměstíčkem, obklopeným mnoha různě specializovanými restauracemi, butiky a bary, kde to každý večer až do noci opravdu žije a samozřejmě se tu skvěle večeří. Popíjí se ale i během dne - každé lehátko je vybaveno nízkým stolkem, na který vám plážová obsluha položí objednané pití, případně něco k zakousnutí. Lenoší se tu opravdu náramně.

 

facebook_logo
monni_travel