Reunion | Guadeloupe | Martinik | Dominica | Island | Grónsko | Andorra | Gíbraltar | Monaco ...

2

Základní informace

alt

Sylt je nejsevernější ostrov Německa a patří do tzv. Fríských ostrovů. Leží na území spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko a se svou rozlohou téměř 100 km2 je to čtvrtý největší německý ostrov. Charakteristický je jeho zajímavý protáhlý tvar a je známý svým zdravým klimatem, nádhernými dunami a dlouhými nedotčenými plážemi s jemným bílým pískem. Na ostrov je možno se dostat kromě lodí pouze vlakem nebo „autovlaky“, jimiž jsou automobily i s posádkou po kolejích dopravovány až do cílové stanice v hlavním městě ostrova Westerland. Větší část své cesty vlaky jedou po umělé hrázi Hindenburgdamm (celková délka 11 km), která od roku 1927 Sylt spojuje s pevninou. Její průměrná výška 6,30 metru zajišťuje, že koleje jsou nejméně o dva metry výše, než maximální výška hladiny rozbouřeného moře (což zde bývá docela často). Část severního moře kpevninskému pobřeží je označována jako tzv. „Mělčinové moře" (Wattenmeer), které je zejména díky své bohaté fauně zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Nejdelší písečná pláž na ostrově měří 40 km a rozprostírá se podél jeho západního pobřeží. Na Syltu žije cca 21 tis. lidí (ovšem vč. majitelů nemovitostí s trvalým bydlištěm na pevnině), mluví se zde jedinečným fríským dialektem. Ostrov ovšem díky svému výjimečnému zdravému podnebí, krásné krajině a úchvatným plážím patří několik posledních desetiletí k vyhledávaným destinacím významných celebrit - nemovitosti tu jsou velmi drahé a vlastní je řada známých německých VIP osobností, které při troše štěstí můžete potkat na promenádě u moře nebo na pěší zóně v centru hlavního města Westerland.

Mezi další ostrovní pozoruhodnosti patří jedinečná severofríská architektura - neskutečně malebné, starobyle vypadající převážně nízké přízemní domky s mocnými rákosovými doškovými střechami, jedním nebo dvěma arkýři a režným cihlovým zdivem – jako v pohádce.A k tomu na zahrádce, u zdí domů nebo na kamenných zídkách (valech) plotů nádherné všudypřítomné květiny - obrovské keře nejrůznějších druhů hortenzií a růží, udivující svou čistou barvou i barevnou škálou. Je to opravdová pastva pro oči.

Na ostrově je také množství značených tras jak pro cyklisty, tak i pro pěší. Půjčování kol zdarma nabízí každý hotel či penzion, v němž se ubytujete, tradiční místní zvláštností jsou sauny přímo na pláži, řada pláží mimo centrum je vyhrazena nudistům (první úředně povolená nudistická pláž v Německu vznikla v roce 1920 právě zde). Proslulá jsou i místní golfová hřiště a mladší ročníky ocení i ideální podmínky pro windsurfing a kitesurfing, pořádá se zde dokonce i Světový pohár. Na volném moři lze při troše štěstí zahlédnout i typickou hlavu tuleně. Ostrov Sylt je tedy určitě neobyčejným místem v Evropě, který Češi ještě téměř neobjevili a kde lze strávit ničím nerušený příjemný čas. Obzvláště pak, když ve zbytku Evropy v létě panují tropické teploty.

Ostrov nabízí rovněž krásné koupání a skotační ve vlnách a to nemluvíme o surfování a podobných aktivitách. Voda se v létě pohybuje mezi 12 až 22°C, ale upřímně řečeno i při 18°C se dá docela dobře dovádět ve vlnách, které na západní části jsou prakticky pořád.

Skvělé ubytování jsme našli v hotelu na pokraji Westerlandu s příznačným jménem – Südwind. Skvělá obsluha, čisté a bezvadné pokoje a naprosto exkluzivní snídaně. Sortiment byl úžasný – od exotického ovoce, přes nejrůznější uzeniny až po rybí lahůdky. Nechyběly ani sladkosti, dokonce stůl nabízel pravé české indiánky. Dalo se posedět v sauně či na zahradě a objednat si malé občerstvení. Níže uvedeno pár fotografií hotelu, který jsme si vybrali.


facebook_logo
monni_travel