Pár slov k seznámení
Jsme dva cestovatelé seniorského věku, bývalí spolužáci z vysoké, Bedřich a Zdeněk, a cestování se ve volném čase věnujeme prakticky celý život, je to naše celoživotní vášeň. V novém miléniu nás ale čím častěji začala ovládat touha po poznávání destinací, kde na českého turistu téměř nenarazíte. Vybírali jsme proto postupně některé zvláštní ostrovní destinace v tropické části zeměkoule, které jsme pak postupně rozšířili i o její chladnější oblasti – tedy velké ostrovní země Island, Grónsko a Faerské ostrovy. Výjimku z našeho výběru představuje Island, který zažívá čím dál tím větší turistický boom, Čechy nevyjímaje, ale je to úžasná a nádherná země, kterou prostě „musíme mít“.
Důležitým doplňkem výletů na ostrovy byly pak víceméně odpočinkové cesty po Evropě – zde jsme se dopravovali výhradně po vlastní ose. Záměrně jsme si ale opět vybírali takové destinace, které nepatří zrovna do klasického repertoáru našich cestovek a proto nejsou tak hojně českými turisty navštěvované, o to však cestovatelsky pozoruhodnější: kromě miniaturních knížectví a zemiček nás lákaly úchvatné hory Andorry, kasino v Monaku nebo nesmírně zajímavý ostrov Sylt na severu Německa.
Na webu uvádíme z Evropy jen ty opravdu „exotické“ destinace, jinak máme Evropu procestovanou samozřejmě křížem krážem, někde jsme byli dokonce i opakovaně, např. na Azurovém pobřeží, v Lisabonu, Barceloně apod.
Jak jsme cíle svých cest na ostrovy vybírali ?
Tropické ostrovní destinace jsme vybírali záměrně se zřetelem k těmto devíti základním kritériím:
1. Jsou to země a oblasti k lidem zvláště v aktivním seniorském věku vlídné, pohodlné a bezpečné.
2. Jedná se o destinace co nejvíce exotické a takové, v nichž s velkou pravděpodobností nikdy klient nebyl, ale o nichž patrně někdy slyšel nebo četl.
3. Byly preferovány teplé, klidné oblasti se zaměřením na zámořská území Francie a Spojeného království UK, dosud minimálně objevené turisty z Česka, vhodné jak pro nenáročný relaxační pobyt, tak pro „objevitelské“ expedice.
4. V uvedených destinacích je proto možnost běžně se domluvit se některým ze světových jazyků, existují zde evropské standardy v technice, lékařské péči, kulturní zvyky nebudou příliš odlišné.
5. Musí být možnost si v místě vypůjčit automobil.
6. Nabídka hotelů bude minimálně v kategorii 3 hvězdiček.
7. Letecké přesuny z ČR netrvají déle než cca 12 hodin.
8. Není vyžadováno povinné speciální očkování.
9. V zemi panuje stabilní politické klima.
10. Jako protiklad k exotickým tropickým ostrovům, které jsou více preferovány aktivními a movitějšími seniory, jsme prozkoumali i tři velké severské ostrovy – Island, Grónsko a Faerské ostrovy , určené spíše pro mladší ročníky, kterým nízké teploty nevadí a upřednostňují touhu po poznání nad osobním pohodlím. Zatímco Island prožívá v posledních několika letech turistický boom, Grónsko i Faery jsou v tomto směru dosud téměř neznámé.
Jak jsme se po ostrovech pohybovali, kde jsme bydleli ?
Součástí přípravy na každou cestu bylo nejen se seznámit důkladně ze všech možných dostupných pramenů a zdrojů s každou destinací, kterou hodláme navštívit, ale především si rozvrhnout prstem po mapě předběžně jednotlivé trasy a k tomu zvolit ve vhodném místě vhodný hotel nebo obecně ubytování. Většinou tak, abychom se nemuseli během pobytu pokud možno přesouvat a hotel měnit. Většinou jsme si vybírali chatičky nebo bungalovy na pláži nebo poblíž, pokud nešlo jinak, tak ve standardním místním hotelu, s polopenzí. Hotel jsme si zabukovali už z Česka, nebo nám v tom pomohla spřátelená cestovka DGT Partners, (s níž dlouhodobě spolupracujeme, neboť nabízí mimořádně kvalitní a spolehlivé služby), často i s pomocí místního jejího domorodého zástupce. Někdy jsme uvítali její pomoc i při nákupu letenek nebo výběru a rezervaci automobilu v tamější půjčovně Jsou totiž oblasti, kde to ani jinak nejde, nebo jen velmi obtížně (např. Madagaskar). Jak je z předchozího zřejmé, vždy jsme si po příletu půjčili osobní automobil na celou dobu pobytu, protože vše se pěší túrou obsáhnout nedá. Nutno si předtím zjistit, zda stačí malý obyčejný cestovní automobil nějaké japonské nebo korejské značky, či je třeba mít pro danou lokalitu čtyřkolku (SUV)- příkladem může být Madagaskar nebo Island.
Trasování
Hned na začátku našeho cestování jsme měli jasno: své přebohaté zážitky z cest budeme chtít sdělovat případným zájemcům volně prostřednictvím internetu nebo sociálních sítí. Postupně jsme si ujasnili podobu webových stránek a rozhodli jsme se naše cesty tomuto systému podřídit, aby předávané poznatky byly v praxi univerzálně použitelné prakticky pro kohokoliv. Proto jsme pobyt a pohyb po každé destinaci (v místě) rozdělili do několika tematických okruhů (tras), které jsme osobně projeli i prošli. Cílem je vždy dokonale celý ostrov poznat, jeho krásy, pamětihodnosti, zvláštnosti, nejen krásné pláže, ale i deštné pralesy, sopky aj. Čtenář si pak může vybrat, podle svého zájmu i fyzické zdatnosti.
D.V.A./Dědci v akci/:-) .